.

- Çatı Şıngıl Yapımı ve Çatı Tamiri -

.

Şıngıllar montaj edilirken asla çivi kullanılmamalı, şıngıl delinmemelidir. Şıngıllar rüzgarda veya fırtınada sökülmemelidir, kalkmamalıdır. Şıngıllar Pürmüzle ısıtılarak montaj edilmeli, zemine yapışmalıdır. Desenli Şıngılların desenlerinde şaşırtma olmamalı, hizalı olmalıdır. Şıngıllar fazla ısıtılarak yakılmamalı, ayarında ısı verilmelidir. Şıngılların montajında potluk, kabarıklık ve bombe asla olmamalıdır.


Çatı oluklarında sızıntı var ise, çatı arasına çatıdan yağmur damlacıkları sızıyorsa kesinlikle çatının tamir ve tadilat yapılması gerekmektedir. Olukların hemen tamir edilmesi ve değiştirilmesi gereken olukların değiştirilmesi, kırılmış kiremitlerin değiştirilmesi, baca kenarlarının saclarının yenilenmesi gereklidir.


Çatı tamirinde kullanılacak oluk cinci ve oluk kalitesi gerçekten çok önemlidir. Şunu hepimiz bilmekteyiz. Düşük bir fiyata kaliteli ürün alamazsınız. Kullanılacak çatı malzemelerinden sonra, kaliteli ve işi bulan usta çatı ustası bulmanız gerekmektedir. Günümüzde şunu sıklıkla görmekteyiz. "Her işten anlarım Abi"... Hayır. Buna kesinlikle katılmıyoruz. Birileri her işten anlıyorum diyorsa, hiç bir şey bilmiyordur.